Konferencja Dwudziestolecie polszczyzny w Unii Europejskiej: przemiany i wyzwania 22 października
- access_time 23 września 2024
W tym roku obchodzimy dwudziestolecie obecności Polski w strukturach unijnych. Oprócz wielu innych aspektów rocznica ta ma również wymiar językowy. Dwadzieścia lat Polski w Unii Europejskiej to bowiem także dwudziestolecie statusu polszczyzny jako języka urzędowego UE.
Z tej okazji Dyrekcja Generalna ds. Tłumaczeń Pisemnych oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej zapraszają na konferencję, która pozwoli spojrzeć na dwie dekady polskiego członkostwa właśnie z perspektywy językowej. Zaproszeni goście przyjrzą się takim kwestiom jak wpływ członkostwa na nasz język, charakterystyka unijnej odmiany polskiego języka prawnego czy wzajemne wpływy polskiego języka prawa krajowego i prawa UE. W szerszym kontekście relacji prawo-język przedstawiciele polskich instytucji centralnych przedstawią ponadto swą rolę w krajowym procesie legislacyjnym.
Wśród prelegentów i prelegentek znalazły się wybitne językoznawczynie (prof. Łucja Biel, dr Agnieszka Doczekalska, prof. Katarzyna Kłosińska), przedstawiciele służb językowych i prawnych instytucji europejskich (ze Służby Prawnej Komisji Europejskiej oraz Trybunału Sprawiedliwości UE) oraz przedstawiciele polskich instytucji centralnych zaangażowanych w proces legislacyjny (z Biura Legislacyjnego Sejmu oraz Rządowego Centrum Legislacji).
Spotkanie odbędzie się w formule stacjonarnej 22 października w warszawskiej siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce (ul. Jasna 14/16a).
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłoszenie na adres DGT-WARSAW@ec.europa.eu. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Szczegółowy program znajduje się tutaj.